D38999/20WD19HB
Mfr.Part #
D38999/20WD19HB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
No
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
FEMALE
Termination :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
D
Number of Pins :
20
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Pbfree Code :
Mixed Contacts :
Filter Feature :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Color :
Olive Drab
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20WD19HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WD19HB Overview
A Receptacle, Male Pins packaging is included.It's mounted Panel Mount.We use a Bulk case to package the product.It's from the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A 20 pin is on the device.It's mounted by Flanges, Panel.-65°C~175°C Operating Temperature is what the device runs at.