D38999/20WD19BA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD19BA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Stock
120
In Stock :
120
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Depth :
31.3mm
Mount :
Wall
DIN Conformance :
No
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Size :
20
Contact Material :
Copper
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Length :
32.74mm
Shell Size, MIL :
D
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Contact Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
Orientation :
A
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Type :
For Female Sockets
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Cadmium
Published :
2004
Total Number of Contacts :
19
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
REACH SVHC :
Unknown
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
15-19
Number of Positions :
19
Connector Type :
Receptacle Housing
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
Note :
Contacts Not Included
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WD19BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WD19BA Overview
D38999/20WD19BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD19BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD19BA Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT