D38999/20WD19AD
Mfr.Part #
D38999/20WD19AD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Plastic
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
20
ECCN Code :
EAR99
Total Number of Contacts :
19
Housing Color :
yes
Contact Plating :
Gold
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Number of Positions :
19
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Circular
Type :
For Male Pins
Body Plating :
Cadmium
Option :
GENERAL PURPOSE
REACH SVHC :
Unknown
Shielded
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20WD19AD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WD19AD Overview
D38999/20WD19AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD19AD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD19AD Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT