D38999/20WD19AA
Mfr.Part #
D38999/20WD19AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WD19AA
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
19
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Depth :
31.3mm
Orientation :
A
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
16 Weeks
Total Number of Contacts :
19
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~175°C
yes
Pbfree Code :
Shell Material :
Aluminum
Ratings :
Environment Resistant
Contact Material :
Copper
DIN Conformance :
Type :
For Male Pins
Length :
32.74mm
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
No SVHC
Flange
Housing Color :
Aluminium
Contact Shape :
Circular
D
JESD-609 Code :
e4
Datasheets
D38999/20WD19AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WD19AA Overview
D38999/20WD19AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD19AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD19AA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT