D38999/20WD18SN-LC
Mfr.Part #
D38999/20WD18SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 18POS PNL MT
Stock
74
In Stock :
74
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Shell Size, MIL :
D
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
18
Shielding :
Unshielded
Contacts Not Included
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
15-18
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Feature :
Flange
Insert Material :
Thermoplastic
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive Drab
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20WD18SN-LC Overview
D38999/20WD18SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WD18SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WD18SN-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT