D38999/20WD18SN
Mfr.Part #
D38999/20WD18SN
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 18POS CRIMP
Stock
45
In Stock :
45
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Length :
32.74mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Published :
2004
Flange
Contact Quantities :
18
Aluminium
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Factory Lead Time :
16 Weeks
Depth :
31.3mm
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Total Number of Contacts :
18
Color :
Olive Drab
Contact Gender :
FEMALE
Shell Size - Insert :
15-18
JESD-609 Code :
e4
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
Termination :
Crimp
Contact Style :
Socket
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Pbfree Code :
Current Rating :
7.5A
Filter Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
MIL-DTL-38999
Mixed Contacts :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
No SVHC
D
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Radiation Hardening :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ratings :
Environment Resistant
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20WD18SN
Conesys D38999/20WD18SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WD18SN Overview
D38999/20WD18SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD18SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD18SN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER