D38999/20WD18SDL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD18SDL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WD18SDL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Option :
GENERAL PURPOSE
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
IEC Conformance :
No
Type :
For Female Sockets
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
10 Weeks
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
D
Filter Feature :
No
Insert Material :
Plastic
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Positions :
18
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Size :
20
DIN Conformance :
Body Plating :
Cadmium
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Packaging :
Bulk
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
18
Datasheets
D38999/20WD18SDL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WD18SD-LC Overview
D38999/20WD18SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD18SD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD18SD-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT