D38999/20WD18SB
Mfr.Part #
D38999/20WD18SB
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aviation, Marine, Military
Current Rating :
7.5A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
18
Filter Feature :
No
Fastening Type :
Threaded
Total Number of Contacts :
18
MIL Conformance :
yes
Contact Gender :
FEMALE
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size, MIL :
D
Empty Shell :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
Color :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Plating :
Cadmium
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Shielded
Termination :
Crimp
Datasheets
D38999/20WD18SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WD18SB Overview
D38999/20WD18SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WD18SB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WD18SB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER