D38999/20WD18PN
Mfr.Part #
D38999/20WD18PN
Description
8D 18C 18#20 PIN RECP
Stock
182
In Stock :
182
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
7.5A
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Positions :
18
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
D
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
No
Shell Size - Insert :
15-18
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Pbfree Code :
No
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Insert Material :
Thermoplastic
Empty Shell :
Shielding :
Shielded
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Gender :
Male
Orientation :
N (Normal)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Total Number of Contacts :
18
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20WD18PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WD18PN Overview
D38999/20WD18PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WD18PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WD18PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER