D38999/20WD18PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD18PN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WD18PN
Stock
182
In Stock :
182
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
No
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
18
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
15-18
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Olive Drab
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Total Number of Contacts :
18
Contact Gender :
Male
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insert Material :
Thermoplastic
Plating :
Cadmium
Shell Size, MIL :
D
Filter Feature :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Empty Shell :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WD18PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WD18PN Overview
D38999/20WD18PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WD18PN Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WD18PN Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER