D38999/20WD18PDLC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD18PDLC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
Unknown
Published :
Body Material :
Aluminium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-65°C~175°C
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Number of Positions :
18
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
D
Mounting Feature :
Flange
Housing Color :
Olive Drab
Body Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
yes
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
No
Total Number of Contacts :
18
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Contact Type :
Crimp
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Datasheets
D38999/20WD18PDLC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WD18PD-LC Overview
D38999/20WD18PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD18PD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD18PD-LC Circular Connectors applications.
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT