D38999/20WD18PB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD18PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 18C 18#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Total Number of Contacts :
18
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
18
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
No SVHC
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
7.5A
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
JESD-609 Code :
e4
Contact Style :
Pin
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Shell Material :
Aluminum
Body Material :
Aluminium
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Size, MIL :
D
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
Radiation Hardening :
No
Empty Shell :
yes
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Contact Gender :
Male
Option :
GENERAL PURPOSE
IEC Conformance :
Filter Feature :
Orientation :
B
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WD18PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WD18PB Overview
D38999/20WD18PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD18PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD18PB Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER