D38999/20WD18PA
Mfr.Part #
D38999/20WD18PA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Shell Size - Insert :
15-18
Panel Mount
Contact Style :
Pin
D
Contact Quantities :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2004
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Crimp
Ratings :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
Filter Feature :
Depth :
31.3mm
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
32.74mm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Size :
20
Cadmium
Current Rating :
7.5A
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Pbfree Code :
Gold
Contact Gender :
Male
Datasheets
D38999/20WD18PA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WD18PA Overview
D38999/20WD18PA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD18PA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD18PA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER