D38999/20WD18JD
Mfr.Part #
D38999/20WD18JD
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WD18JD
Manufacturer :
Corsair
COPPER ALLOY
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Aluminium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Empty Shell :
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
D38999/20WD18JD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk Threaded
D38999/20WD18JD Overview
D38999/20WD18JD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD18JD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD18JD Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER