D38999/20WD18JB
Mfr.Part #
D38999/20WD18JB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Shell Size - Insert :
15-18
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Ingress Protection :
Environment Resistant
Reach Compliance Code :
not_compliant
Published :
2016
Orientation :
B
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
D38999/20WD18JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WD18JB Overview
D38999/20WD18JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD18JB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD18JB Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER