D38999/20WD18JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD18JA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Stock
34
In Stock :
34
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Total Number of Contacts :
18
DIN Conformance :
No
Feature :
Self Locking
Shell Size, MIL :
D
Gender :
Receptacle
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size - Insert :
15-18
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Body Material :
Aluminium
Orientation :
A
Body Plating :
Cadmium
REACH SVHC :
Unknown
Empty Shell :
Mixed Contacts :
Published :
2009
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
18
Color :
Olive Drab
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Filter Feature :
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Current Rating (Amps) :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20WD18JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WD18JA Overview
D38999/20WD18JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD18JA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD18JA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER