D38999/20WD18JA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD18JA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WD18JA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A
Applications :
Military
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
15-18
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
18
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Thermoplastic
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
18
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Published :
2009
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Contact Finish - Mating :
Gold
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Self Locking
Empty Shell :
No
Shell Material :
Aluminum
HTS Code :
Shell Size, MIL :
D
MIL Conformance :
yes
Filter Feature :
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Body Plating :
Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
Shielding :
Shielded
REACH SVHC :
Unknown
Orientation :
A
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
D38999/20WD18JA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk A Threaded
D38999/20WD18JA Overview
D38999/20WD18JA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD18JA Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD18JA Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER