D38999/20WD18HB-LC
Mfr.Part #
D38999/20WD18HB-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
D
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
18
Type :
For Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2011
Housing Color :
Olive Drab
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
20
Shell Finish :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Number of Pins :
20
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shielding :
Shielded
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
15-18
Orientation :
B
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WD18HB-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Male Pins products.A 20 pin is provided on the device.
D38999/20WD18HB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD18HB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD18HB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT