D38999/20WD18HB
Mfr.Part #
D38999/20WD18HB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WD18HB
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Filter Feature :
No
Color :
Olive Drab
DIN Conformance :
No
Termination :
Crimp
Number of Positions :
18
Current Rating (Amps) :
7.5A
MIL Conformance :
yes
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
D
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
not_compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
15-18
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum
Mixed Contacts :
Body Material :
Aluminium
Gender :
Receptacle
Published :
2007
Feature :
Self Locking
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Body Plating :
Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Insert Material :
Thermoplastic
Orientation :
B
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
IEC Conformance :
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
18
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Applications :
Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WD18HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WD18HB Overview
D38999/20WD18HB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD18HB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD18HB Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER