D38999/20WD18HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD18HB
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
10 Weeks
HTS Code :
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
Number of Positions :
18
Termination :
Crimp
Shielding :
Shielded
Color :
Olive Drab
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
Receptacle
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Filter Feature :
No
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Self Locking
Fastening Type :
Threaded
MIL Conformance :
yes
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
Insert Material :
Thermoplastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Shell Size - Insert :
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Military
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mixed Contacts :
Total Number of Contacts :
18
Shell Size, MIL :
D
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Cadmium
Current Rating (Amps) :
7.5A
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
D38999/20WD18HB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded