D38999/20WD18AN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD18AN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 18POS PNL MT
Stock
29
In Stock :
29
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Length :
32.74mm
Depth :
31.3mm
Number of Positions :
18
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Radiation Hardening :
No
Orientation :
N (Normal)
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Cadmium
Contact Quantities :
18
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
15-18
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
JESD-609 Code :
e4
Gender :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shielding :
Shielded
Contact Material :
Copper
Current Rating :
7.5A
Pbfree Code :
No
Filter Feature :
DIN Conformance :
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
D
Packaging :
Bulk
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Size :
20
Factory Lead Time :
16 Weeks
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2004
Shell Material :
Aluminum
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Type :
For Male Pins
Datasheets
D38999/20WD18AN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WD18AN Overview
D38999/20WD18AN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD18AN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD18AN Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT