D38999/20WD18AD
Mfr.Part #
D38999/20WD18AD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 18POS PNL MT
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Contact Size :
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
REACH SVHC :
Unknown
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
Type :
For Male Pins
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Size - Insert :
15-18
Total Number of Contacts :
18
Number of Positions :
18
Packaging :
Bulk
Published :
2009
Housing Color :
Olive Drab
Gender :
Receptacle
Contact Type :
1 (Unlimited)
Option :
GENERAL PURPOSE
Empty Shell :
yes
Body Plating :
Cadmium
Contact Plating :
D
Body Material :
Aluminium
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
D38999/20WD18AD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WD18AD Overview
D38999/20WD18AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD18AD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD18AD Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT