D38999/20WD18AC
Mfr.Part #
D38999/20WD18AC
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Type :
For Male Pins
Panel Mount
Orientation :
C
Shell Material :
Aluminum Alloy
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
18
Body Material :
Aluminium
Shielding :
Shielded
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
No
Published :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Bulk
Body Plating :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Receptacle
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Plastic
Contact Plating :
yes
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Total Number of Contacts :
18
Housing Color :
Olive Drab
Contact Size :
20
Datasheets
D38999/20WD18AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WD18AC Overview
D38999/20WD18AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD18AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD18AC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT