D38999/20WD18AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD18AA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 18POS PNL MT
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Shape :
Circular
Contact Plating :
Gold
Shell Material :
Aluminum
Pbfree Code :
No
Total Number of Contacts :
18
IEC Conformance :
No
Fastening Type :
Threaded
Connector Type :
Receptacle Housing
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Type :
For Male Pins
Depth :
31.3mm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Color :
Olive Drab
Length :
32.74mm
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Gender :
FEMALE
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Size :
20
Empty Shell :
yes
Radiation Hardening :
Mount :
Wall
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
D
Shell Size - Insert :
15-18
DIN Conformance :
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Number of Positions :
18
Published :
2004
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20WD18AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WD18AA Overview
D38999/20WD18AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD18AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD18AA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT