D38999/20WD18AA
Mfr.Part #
D38999/20WD18AA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
18
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
D
Radiation Hardening :
No
Type :
For Male Pins
Contact Plating :
Gold
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
15-18
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
yes
Pbfree Code :
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Wall
Shell Finish :
Cadmium
Orientation :
A
Total Number of Contacts :
18
Contact Size :
20
Gender :
FEMALE
Contact Shape :
Circular
Length :
32.74mm
Published :
2004
Depth :
31.3mm
Datasheets
D38999/20WD18AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 18 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WD18AA Overview
D38999/20WD18AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD18AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD18AA Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT