D38999/20WD15SE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD15SE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 15POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
15
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mixed Contacts :
No
Pbfree Code :
No
DIN Conformance :
Orientation :
E
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size, MIL :
D
Total Number of Contacts :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Insert Material :
Thermoplastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WD15SE
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded