D38999/20WD15SDL
Mfr.Part #
D38999/20WD15SDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WD15SDL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Insert Material :
Plastic
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
No
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Housing Color :
Olive Drab
Filter Feature :
No
Contact Plating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Empty Shell :
yes
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Note :
Contacts Not Included
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
15
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
Unknown
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shielded
Type :
For Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
D
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/20WD15SDL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WD15SD-LC Overview
D38999/20WD15SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD15SD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD15SD-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT