D38999/20WD15SC
Mfr.Part #
D38999/20WD15SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WD15SC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Threaded
Mixed Contacts :
No
IEC Conformance :
No
Color :
Olive Drab
Filter Feature :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielded
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Applications :
Aviation, Marine, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
DIN Conformance :
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
15
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Orientation :
C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20WD15SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WD15SC Overview
D38999/20WD15SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WD15SC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WD15SC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER