D38999/20WD15PN-U
Mfr.Part #
D38999/20WD15PN-U
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
110
In Stock :
110
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Size - Insert :
15-15
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Ingress Protection :
Environment Resistant
Ratings :
Environment Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Number of Pins :
16
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Feature :
Flange
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Backshell
Contact Plating :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Bulk
Applications :
Aviation, Marine, Military
Backshell Material, Plating :
Metal
Number of Positions :
15
Color :
Olive Drab
Contact Material :
COPPER ALLOY
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
D38999/20WD15PN-U
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WD15PN-U Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 16 pins.Temperatures below 175°C are best for using it.There's a minimum temperature of -65°C for this device.With its Backshell feature, it is more powerful in many ways.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20WD15PN-U Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD15PN-U Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD15PN-U Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER