D38999/20WD15PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD15PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 15POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
REACH SVHC :
No SVHC
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Contact Style :
Pin
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Shell Size, MIL :
D
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Current Rating :
7.5A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Wall
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
N (Normal)
Mounting Feature :
Flange
Length :
32.74mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e4
Mixed Contacts :
No
Fastening Type :
Threaded
Published :
2004
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Color :
Olive Drab
Total Number of Contacts :
15
Plating :
Cadmium
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
15-15
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Empty Shell :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Depth :
31.3mm
Radiation Hardening :
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Gender :
Male
Gender :
Receptacle
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Positions :
15
IEC Conformance :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Datasheets
D38999/20WD15PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WD15PN Overview
D38999/20WD15PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD15PN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD15PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER