D38999/20WD15PE
Mfr.Part #
D38999/20WD15PE
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Empty Shell :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Filter Feature :
No
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Contact Material :
COPPER ALLOY
IEC Conformance :
Orientation :
E
Factory Lead Time :
24 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Bulk
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Color :
Olive Drab
Pbfree Code :
Shell Material :
Aluminum
MIL Conformance :
yes
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Shell Size, MIL :
D
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Gold
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Total Number of Contacts :
15
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20WD15PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
D38999/20WD15PE Overview
D38999/20WD15PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WD15PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WD15PE Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER