D38999/20WD15PC
Mfr.Part #
D38999/20WD15PC
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WD15PC
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
15
Gender :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Applications :
Military
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
No
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
Thermoplastic
DIN Conformance :
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Feature :
Self Locking
Published :
Mounting Feature :
Flange
Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
D38999/20WD15PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Threaded
D38999/20WD15PC Overview
D38999/20WD15PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD15PC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD15PC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER