D38999/20WD15PB
Mfr.Part #
D38999/20WD15PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WD15PB
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Packaging :
Bulk
Total Number of Contacts :
15
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
B
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Size, MIL :
D
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
DIN Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Number of Positions :
15
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20WD15PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 15 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Threaded
D38999/20WD15PB Overview
D38999/20WD15PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20WD15PB Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WD15PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER