D38999/20WD15JB
Mfr.Part #
D38999/20WD15JB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20WD15JB
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Mounting Feature :
Flange
Type :
For Female Sockets
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
15
Number of Pins :
15
Contact Plating :
Gold
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
D
Housing Color :
Olive Drab
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Type :
Crimp
Published :
2011
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
15-15
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
Mounting Type :
Panel Mount
Datasheets
D38999/20WD15JB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WD15JB-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.A 15 pin is provided on the device.
D38999/20WD15JB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD15JB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD15JB-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER