D38999/20WD15BN
Mfr.Part #
D38999/20WD15BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Stock
16
In Stock :
16
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
2004
Contact Material :
Copper
Shell Size, MIL :
D
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
Unknown
Total Number of Contacts :
15
Pbfree Code :
No
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
15
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Type :
Crimp
Shell Size - Insert :
15-15
Operating Temperature :
-65°C~175°C
HTS Code :
Body Material :
Aluminium
Contact Gender :
FEMALE
Mount :
Wall
Depth :
31.3mm
Contact Plating :
Gold
Filter Feature :
Shielding :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Threaded
Empty Shell :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Size :
Option :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Cadmium
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Length :
32.74mm
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
D38999/20WD15BN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WD15BN Overview
D38999/20WD15BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD15BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD15BN Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT