D38999/20WD15BE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WD15BE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Coupling Type :
Threaded
Contact Gender :
FEMALE
MIL Conformance :
yes
Termination Type :
Crimp
Shell Finish :
CADMIUM PLATED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Factory Lead Time :
24 Weeks
Total Number of Contacts :
15
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size :
D
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Pbfree Code :
Empty Shell :
yes
Mixed Contacts :
Body/Shell Style :
Receptacle
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Datasheets
D38999/20WD15BE
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL CADMIUM PLATED
D38999/20WD15BE Overview
D38999/20WD15BE Features
D38999/20WD15BE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20WD15BE Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT