D38999/20WD15BD
Mfr.Part #
D38999/20WD15BD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Insert Material :
Plastic
1 (Unlimited)
HTS Code :
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
No
Body Material :
Aluminium
Panel Mount
Body Plating :
Cadmium
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
No
Contact Size :
REACH SVHC :
Unknown
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Housing Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Connector Type :
Receptacle Housing
Total Number of Contacts :
15
Shell Material :
Aluminum Alloy
Note :
Contacts Not Included
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Shell Size, MIL :
D
Fastening Type :
Threaded
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
15
Datasheets
D38999/20WD15BD
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WD15BD Overview
D38999/20WD15BD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD15BD Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD15BD Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT