D38999/20WD15BB
Mfr.Part #
D38999/20WD15BB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 15POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Gender :
FEMALE
Contact Type :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
15
Total Number of Contacts :
15
Published :
Housing Color :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
HTS Code :
Note :
Contacts Not Included
Contact Size :
Shell Finish :
Cadmium
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
D
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
Datasheets
D38999/20WD15BB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20WD15BB Overview
D38999/20WD15BB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WD15BB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WD15BB Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT