D38999/20WD15AC
Mfr.Part #
D38999/20WD15AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20WD15AC
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Housing Color :
Olive Drab
Factory Lead Time :
8 Weeks
Body Material :
Aluminium
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size, MIL :
D
Number of Positions :
15
REACH SVHC :
Unknown
Connector Type :
Receptacle Housing
Total Number of Contacts :
15
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Body Plating :
Cadmium
HTS Code :
Empty Shell :
yes
Insert Material :
Plastic
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shielded
Contact Size :
Contact Type :
Crimp
Contact Shape :
Circular
Published :
Type :
For Male Pins
Environment Resistant
Contact Plating :
Gold
Orientation :
C
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
D38999/20WD15AC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 15 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20WD15AC Overview
D38999/20WD15AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20WD15AC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20WD15AC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT