D38999/20WC8HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20WC8HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 8POS GOLD CRIMP
Stock
103
In Stock :
103
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
FEMALE
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Shell Size, MIL :
C
Mounting Type :
Panel Mount
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
Number of Positions :
8
Applications :
Aviation, Marine, Military
Total Number of Contacts :
8
Empty Shell :
No
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Number of Pins :
20
IEC Conformance :
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
MIL Conformance :
yes
Ratings :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
N (Normal)
Mount :
Flanges, Panel
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
Pbfree Code :
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Olive Drab
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
13-8
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
2001
Shielding :
Shielded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
D38999/20WC8HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 8 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20WC8HN Overview
Packaging is Receptacle, Male Pins.Panel Mount is the mounting type.Packaging for the product is carried out via a Bulk case.As a product of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it can be found in this category.It has 20 pins.In this case, Flanges, Panel mounts the part.The device is operating at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20WC8HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20WC8HN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20WC8HN Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER