D38999/20TJ61SB
Mfr.Part #
D38999/20TJ61SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 61POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
B
Contact Plating :
Gold
Shell Size - Insert :
25-61
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
J
Applications :
Aviation, Marine, Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
61
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Durmalon™
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Max Operating Temperature :
175°C
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Crimp
Number of Pins :
61
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Feature :
Shielded
Datasheets
D38999/20TJ61SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/20TJ61SB Overview
The product is packaged in Receptacle, Female Sockets.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.A total of 61 pins are available on the device.When the temperature is below 175°C, it is best to use it.A minimum operating temperature of -65°C is required for this device.There are a number of advantages to its Shielded feature.Part Flanges, Panel is mounted to the part.As a result, the device runs at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20TJ61SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TJ61SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TJ61SB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER