D38999/20TJ61PB
Mfr.Part #
D38999/20TJ61PB
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20TJ61PB
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Pins :
20
Shell Finish :
Durmalon™
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Size - Insert :
Feature :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Ratings :
Environment Resistant
Termination :
Crimp
Orientation :
B
Contact Material :
COPPER ALLOY
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
175°C
Shell Size, MIL :
J
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
61
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Shell Material :
Aluminum
Datasheets
D38999/20TJ61PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 61 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/20TJ61PB Overview
Packaging for this item is Receptacle, Male Pins.There is a mounting type of Panel Mount for this device.It is necessary to use a Bulk case for packaging the product.This product is part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Devices with 20 pins are available.You should use it when it's below 175°C.A minimum temperature of -65°C is required for the operation of this device.In many ways, its Shielded feature makes it more powerful.Flanges, Panel is used to mount the part.In this case, the device operates at -65°C~175°C Operating Temperature.
D38999/20TJ61PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TJ61PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TJ61PB Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER