D38999/20TJ61HN
Mfr.Part #
D38999/20TJ61HN
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20TJ61HN
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Maximum Voltage Rating :
850VDC|600VAC
Mating Style :
Threaded
Amphenol
Mating Cycle (Cycles) :
1500
Type :
Circular
Gender :
RCP
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Less Contact :
No
Brand :
Amphenol Aerospace
ECCN (US) :
EAR99
Shell Size / Insert Arrangement :
25-61
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Insulation Resistance (MOhm) :
Number of Pins :
20
Product Depth (mm) :
46.4
Body Orientation :
Straight
Polarization :
N
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Ports :
Sealing :
Meets IP67
Tradename :
Contact Style :
Pin
Maximum Operating Temperature (°C) :
175
Contact Gender :
Pin
Minimum Operating Temperature (°C) :
-65
Subcategory :
Circular Connectors
Service Rating :
I
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Insert Material :
Hard Dielectric
Mounting Type :
Wall - Front Mount - Thru Holes
Number of Contacts :
61
Mounting :
Wall Mount
Number of Terminals :
61
RoHS :
Non-Compliant
Series :
D38999 III
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Size :
Termination Method :
Crimp
Military Standard Series :
Series III
Product Length (mm) :
Shielding :
yes
Shell Plating :
Cadmium
Product Height (mm) :
46.4
RoHS Status :
RoHS Compliant
Shell Material :
Aluminum Alloy
Datasheets
D38999/20TJ61HN
Aluminum Alloy Wall - Front Mount - Thru Holes
D38999/20TJ61HN Overview
This device has a Wall - Front Mount - Thru Holes mounting type.Specifically, it is one of the products in the D38999 III Series.There are 20 pins on the device.
D38999/20TJ61HN Features
D38999 III series
D38999/20TJ61HN Applications
There are a lot of Amphenol
D38999/20TJ61HN Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER