D38999/20TJ46SAL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20TJ46SAL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20TJ46SAL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size, MIL :
J
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
16 4 20 40 8 Coax 2
Packaging :
Bulk
Shell Material :
Aluminum
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Durmalon™
Note :
Contacts Not Included
Contact Shape :
Circular
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Mounting Type :
Panel Mount
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Flange
Fastening Type :
Threaded
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Number of Pins :
46
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Datasheets
D38999/20TJ46SAL
D38999/20TJ46SA-LC Overview
Packaging is in the form of Receptacle Housing.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the features of this part can also be found in other For Female Sockets products.There are 46 pins on the device.
D38999/20TJ46SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TJ46SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TJ46SA-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT