D38999/20TJ46PB
Mfr.Part #
D38999/20TJ46PB
Description
CONN RCPT MALE 46POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Max Operating Temperature :
175°C
Number of Positions :
46 (44 + 2 Coax)
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Orientation :
B
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Size - Insert :
25-46
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Feature :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Termination :
Number of Pins :
46
Fastening Type :
Threaded
Ratings :
Environment Resistant
Datasheets
D38999/20TJ46PB
D38999/20TJ46PB Overview
This product is packaged in a Receptacle, Male Pins box.Panel Mount indicates that the device is mounted.An Bulk case is utilized for packaging the product.The product is a part of the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It is equipped with 46 pins.Use it below 175°C.A minimum temperature of -65°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Shielded makes it more powerful.By Flanges, Panel, the part is mounted.Operating temperature is set to -65°C~175°C.
D38999/20TJ46PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TJ46PB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TJ46PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER