D38999/20TJ43HA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20TJ43HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20TJ43HA
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
43
Factory Lead Time :
10 Weeks
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Applications :
Aviation, Marine, Military
Feature :
Shielded
Shell Size - Insert :
25-43
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-65°C
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
J
Contact Plating :
Gold
Shell Finish :
Durmalon™
Number of Pins :
43
Shielding :
Shielded
Datasheets
D38999/20TJ43HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk A Threaded
D38999/20TJ43HA Overview
D38999/20TJ43HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TJ43HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TJ43HA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER