D38999/20TJ43HA
Mfr.Part #
D38999/20TJ43HA
Description
CONN RCPT MALE 43POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Fastening Type :
Threaded
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
25-43
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Number of Positions :
43
Mounting Feature :
Flange
Contact Material :
COPPER ALLOY
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
A
Shell Size, MIL :
J
Contact Plating :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
175°C
Feature :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Min Operating Temperature :
-65°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Applications :
Aviation, Marine, Military
Number of Pins :
43
Datasheets
D38999/20TJ43HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 43 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk A Threaded
D38999/20TJ43HA Overview
D38999/20TJ43HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TJ43HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TJ43HA Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER