D38999/20TJ43BA
Mfr.Part #
D38999/20TJ43BA
Description
CONN RCPT HSG FMALE 43POS PNL MT
Stock
20
In Stock :
20
Product Category :
Circular Connector Housings
Bulk
Type :
For Female Sockets
Shell Size, MIL :
J
Contact Shape :
Circular
Contact Type :
Flange
Published :
2012
Number of Pins :
43
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Shell Size - Insert :
25-43
Contact Size :
Number of Positions :
43
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Datasheets
D38999/20TJ43BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Durmalon™ 43 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20TJ43BA Overview
The product is packaged in Receptacle Housing.This device is mounted in the Panel Mount position.It has been determined that a Bulk case is necessary to package the product.There is a product in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Many of the benefits of this part can be attributed to other products from the [0] family.A total of 43 pins are available on the device.
D38999/20TJ43BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TJ43BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TJ43BA Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT