D38999/20TJ29HA
Mfr.Part #
D38999/20TJ29HA
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20TJ29HA
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Feature :
Shielded
Shell Size - Insert :
Shielding :
Shielded
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Finish :
Durmalon™
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Contact Plating :
Gold
Max Operating Temperature :
175°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Number of Positions :
29
Shell Size, MIL :
J
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
Published :
Number of Pins :
16
Datasheets
D38999/20TJ29HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 29 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk A Threaded
D38999/20TJ29HA Overview
Currently, it is packaged in Receptacle, Male Pins.Mounting type Panel Mount is assigned to the device.Packaging the product involves using a Bulk case.Among the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series, it is one of the most popular.A device with a 16 pin configuration is equipped with the device.It works best at below 175°C.The device must be operated at a temperature of -65°C.A number of benefits can be derived from the Shielded feature of this application.Flanges, Panel is the mounting point for the part.-65°C~175°C Operating Temperature is used by the device.
D38999/20TJ29HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TJ29HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TJ29HA Circular Connectors applications.
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER