D38999/20TJ24SB
Mfr.Part #
D38999/20TJ24SB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Stock
6
In Stock :
6
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
B
Mounting Type :
Panel Mount
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Packaging :
Bulk
Termination :
Crimp
Ratings :
Environment Resistant
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Min Operating Temperature :
-65°C
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
25-24
Mount :
Flanges, Panel
Published :
2012
Fastening Type :
Threaded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Pins :
24
Number of Positions :
24
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Durmalon™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Shielded
Shell Size, MIL :
J
Datasheets
D38999/20TJ24SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Durmalon™ Bulk B Threaded
D38999/20TJ24SB Overview
Packaging is in the form of Receptacle, Female Sockets.This device has a Panel Mount mounting type.An orange Bulk case is used to package the product.Specifically, it is one of the products in the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.There are 24 pins on the device.If the temperature is below 175°C, it's best to use it.-65°C is the minimum temperature for this device.Several benefits come from the Shielded feature.There is a mounting hole at Flanges, Panel.Devices operate at -65°C~175°C operating temperatures.
D38999/20TJ24SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20TJ24SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20TJ24SB Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • All Electrical Machinery
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER